Biblioteka


głośne czytanie
w bibliotece szkolnej


Absolwenci czytają
dzieciom


TELESKOP
zimowy


TELESKOP
jesienny


Niecodzienne
spotkanie


W świecie
książek


Pierwszaki
w bibliotece

Wrzesień
w bibliotece

FOTOTELESKOP
wakacyjny

6ab na lekcji
bibliotecznej w Blizanowie

Majowe
Spotkania z Książką

W świecie pszczół
i książek
. . . . . .

Międzynarodowy Dzień
Książki dla Dzieci

Spotkanie autorskie
z Zofią Stanecką

"Teleskop"
wydanie wiosenne

4a i 4b w Bibliotece
Głównej w Kaliszu

Wiosenne spotkania
z książką

Absolwenci
czytają dzieciom
. . . . . .

Koło Czytelnicze
przedszkolakom

Urodziny
Misia Uszatka

Dzień Kota
w bibliotece

5-latki słuchają
O wróbelku Elemelku>

Dzień
Kubusia Puchatka

Lekcja biblioteczna
5 i 6-latków
.
. . . . . .
W świecie pszczół i książek - Absolwenci czytają dzieciom
Do bibliotecznej akcji Absolwenci czytają dzieciom dołączyły kolejne osoby.  Z uczniami edukacji wczesnoszkolnej spotkała się Pani Żaneta Chojnacka wraz z synem Jakubem. Goście przeczytali dzieciom fragment książki Cecylii Lewandowskiej pt. Wielkie prace małej pszczoły. Kuba opowiedział o swoim hobby – pszczelarstwie. Przybliżył uczniom zwyczaje pszczół, omówił zasady opieki nad nimi. Wyjaśnił jak wielką rolę odgrywają te niewielkie owady  w przyrodzie. Zaprezentował strój pszczelarza oraz sprzęt niezbędny w pasiece. Dzieci miały okazję obejrzeć prawdziwy ul, ramki z woskiem, propolis, pszczeli pyłek.  Spotkanie zakończyło się degustacją miodu z pasieki Kuby.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
W ramach bibliotecznych obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci dyrekcja naszej szkoły czytała dzieciom. Dyrektor p. Paweł Szkudlarek spotkał się z uczniami klas drugich i przeczytał im książkę Wyzwanie dla żółwia, którą napisał Terry Deary. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały historii związanej ze szkolnymi igrzyskami w starożytnej Grecji. Pan dyrektor omówił zasady fair play w sporcie, zwrócił uwagę na rolę aktywności ruchowej w rozwoju dziecka.  Natomiast pięciolatki miały okazję spotkać się z wicedyrektor p. Beatą Wilczurą-Nowak, która przeczytała im opowiadanie pt. Mieszkanka chatki na moczarach autorstwa Bożeny Kropki. Pani dyrektor rozmawiała z dziećmi na temat właściwego zachowania, zdrowego odżywiania, higieny osobistej. Biblioteczne obchody Międzynarodowego Dnia Książki przebiegły w miłej i serdecznej atmosferze, dając wiele radości słuchaczom i lektorom.

Spotkanie autorskie klasy 4 b z Zofią Stanecką
W ramach współpracy biblioteki szkolnej z Gminną Biblioteką Publiczną w Blizanowie uczniowie klasy 4 b uczestniczyli w spotkaniu z Zofią Stanecką, autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka opowiadała o procesie powstawania książki. Zwracała uwagę na rolę wyobraźni   autora, grafików, ilustratorów oraz czytelników. Przeczytała zebranym fragment książki Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu. Na podstawie tekstu dzieci wymyślały dalsze losy bohaterów.  Swoje wypowiedzi Zofia Stanecka uatrakcyjniała rysując na flipcharcie. Wszyscy byli zachwyceni rysunkami. Uczestnicy spotkania wzięli udział w warsztatach literacko-plastycznych  rysując i wymyślając przygody w epoce średniowiecza.  Poranek literacki został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Blizanowie.

Uczniowie klasy 4a i 4b w Bibliotece Głównej MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu.
Uczniowie klasy 4a i 4b uczestniczyli w zajęciach z przysposobienia czytelniczego oferowanych przez Bibliotekę Główną MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu. Czwartoklasiści poznali regulamin biblioteki, zasady korzystania z jej zbiorów. Zaznajomili się ze sposobami wyszukiwania materiałów w katalogu komputerowym. Zwiedzili również pomieszczenia biblioteczne. Obejrzeli najciekawsze i najstarsze zbiory Biblioteki Głównej. Wiele emocji wzbudziły starodruki, mikrofilmy, rękopisy oraz dokumenty życia społecznego.

Wiosenne spotkania z książką
W związku z nadchodzącą wiosną gimnazjaliści z bibliotecznego Klubu Czytelniczego przygotowali dla sześciolatków wspaniałą niespodziankę – wspólne wykonanie marzanny. Dzieci z zaangażowaniem robiły słomianą kukłę i dekorowały ja kolorową bibułą. Rozmawiały na temat pór roku, o zbliżającej się wiośnie i jej zwiastunach.  Był również czas na zabawy ruchowe oraz zagadki. Odbyło się także głośne czytanie! Dzieci poznały sympatycznego bociana, bohatera książki pt. Kajtkowe przygody autorstwa Marii Kownackiej. Do wspólnego czytania została zaproszona Pani Sylwia Wower mama Julii.  Wszyscy wspaniale się bawili.

Absolwenci czytają dzieciom
W ramach bibliotecznej akcji głośnego czytania do grona czytających absolwentów dołączyła Pani Urszula Jasna-Raczyk. Wdzięcznymi słuchaczami były pięciolatki. Dzieci z uwagą wysłuchały bajki pt. Muszla autorstwa Joanny Marii Chmielewskiej. Rozmawiały o porach roku, nadchodzącej wiośnie    i jej zwiastunach. Wszyscy z radością wykonali słomianą marzannę – symbol odchodzącej zimy. Nad właściwym przebiegiem spotkania czuwały Beata Didyk i Urszula Camborini.

Gimnazjaliści z bibliotecznego Klubu Czytelniczego przedszkolakom
Nadchodzi wiosna, z tej okazji gimnazjaliści z bibliotecznego Klubu Czytelniczego przygotowali dla sześciolatków szereg interesujących zajęć. Oczywiście było głośne czytanie! Dzieci poznały wiosenne przygody Misia Uszatka oraz nauczyły się wiersza  Przebiśnieg Władysława Broniewskiego. Rozmawiały o charakterystycznych cechach nadchodzącej pory roku. Pod kierunkiem starszych koleżanek i kolegów wykonały papierowy przebiśnieg metodą orgiami, utrwalając wiadomości o poznanych figurach geometrycznych.  Pojawił się również wątek ekologiczny – gimnazjaliści zachęcali do porządkowania okolicy, zbierania folii i sznurków, ponieważ ptaki biorą te śmiecie do budowy gniazda. Nie zabrakło zabaw ruchowych oraz wspólnego oglądania książek o tematyce przyrodniczej.

Urodziny Misia Uszatka okazją do czytania
6 marca 2017 r. to ważna data dla miłośników przygód polskiego misia – Misia Uszatka, który w tym dniu obchodzi 60-te urodziny. Z tej okazji działający w bibliotece Klub Czytelniczy zorganizował szereg atrakcji. Klubowiczki spotkały się z sześciolatkami. Opowiedziały im o losach tego książkowego i filmowego bohatera. Zaznaczyły, że postać sympatycznego misia stworzył Czesław Janczarski a narysował Zbigniew Rychlicki. Wspomniały również, że Uszatek początkowo był bohaterem czasopisma dla najmłodszych pt. „Miś” a imię nadały mu dzieci w wyniku konkursu. Przeczytały sześciolatkom kilka przygód szacownego jubilata. Zorganizowały wspólne zabawy, rozwiązywanie zagadek i kalamburów. Na zakończenie rozdały przedszkolakom kolorowanki z podobizną Uszatka. Wszyscy wspaniale się bawili. Największą atrakcją był ogromny, pluszowy miś, do którego każdy chętnie się przytulał.

Międzynarodowy Dzień Kota w bibliotece
17 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej okazji dzieci z grypy sześciolatków oraz z klasy 2 b uczestniczyły w lekcji bibliotecznej, której celem było nie tylko rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, ale również przybliżenie historii kotów, ich roli w życiu człowieka i uświadomienie jak odpowiedzialnym zadaniem jest opieka nad zwierzęciem. Dzieci opowiadały o swoich kotach, ich zwyczajach, ulubionych zabawach. Wysłuchały kilka przygód Filonka Bezogonka G. Knutssona. Obejrzały książki, których bohaterami są domowe, dzikie i bajkowe koty. Poznały przysłowia i powiedzenia związane z kotami. Na zakończenie spotkania wszyscy z dużym zaangażowaniem wykonali kota metodą orgiami. Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez gimnazjalistów z Klubu Czytelniczego.

5-latki słuchają "O wróbelku Elemelku"
W ramach przysposobienia czytelniczego gimnazjaliści z bibliotecznego Klubu Czytelniczego przygotowali zajęcia dla pięciolatków. Przeczytali dzieciom kilka przygód sympatycznego wróbelka Elemelka z książki Hanny Łochockiej pt. O wróbelku Elemelku. Wyjaśnili przedszkolakom konieczność dokarmiania ptaków, gdy na dworze śnieg i mróz. Omówili zasady prawidłowego komponowania ptasiego jadłospisu. Zaprezentowali różne nasiona i kasze, które można wysypywać do ptasich stołówek. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem, opowiadały o swoich karmnikach, entuzjastycznie włączyły się do wspólnego przygotowywania smakołyków dla sikorek.

Dzień Kubusia Puchatka
18 stycznia z okazji 135 rocznicy urodzin Alana Aleksandra Milne autora książek o Krzysiu i misiu lubiącym ponad wszystko miodek, sześciolatki z grupy B wysłuchały kilku przygód Kubusia Puchatka. W rolę lektorów wcieliły się: Karolina, Josephina, Amelia, Melissa - gimnazjalistki działające w bibliotecznym Klubie Czytelniczym. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały kolorowe ilustracje w książeczkach o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach. Wykonały również kwiatki dla bohatera spotkania.

Przez bajkę do historii - lekcja biblioteczna 5 i 6-latków
Nasza szkoła włączyła się do projektu PoczytajMy organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.  W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano w bibliotece Klub Czytelniczy. W związku z przypadającą w  2016 roku  1050 rocznicą chrztu Polski, przeprowadzono głośne czytanie pod hasłem Przez bajkę do historii. Adresatami tego przedsięwzięcia były pięciolatki i sześciolatki, a w rolę lektorów wcielili się gimnazjaliści: Larissa Biernacki, Ola Nogaj, Karolina Mazurczak, Amelia Kazimierczak, Magda Rosiak, Marcin Szopniewski. Przedszkolaki poznały losy Popiela, Piasta Kołodzieja, historię godła, dzieje krakowskiego hejnału i smoka wawelskiego oraz historię toruńskich pierniczków. Spotkania były urozmaicone zabawami ruchowymi, zajęciami z papieroplastyki ze szczególnym uwzględnieniem origami, a także demonstracją roślin związanych z tekstami np.: wrotyczu i macierzanki. Dzieci obejrzały film ukazujący pracę hejnalisty na wieży Mariackiej i wysłuchały dźwięków hejnału emitowanego przez program 1 Polskiego Radia, ale najwięcej entuzjazmu i zaciekawienia wzbudził hejnał krakowski grany przez gimnazjalistę z III A - Mikołaja Karolaka.  Natomiast wykonanie i ozdabianie „pierniczków” z suchej porcelany było niezwykle emocjonujące. Przeczytano dzieciom książki:  Anny Świrszczyńskiej O dzielnym Piaście, Jak myszy zjadły Popiela, Czesława Janczarskiego O Lechu Czechu I Rusie, Justyny Kubackiej O smoku wawelskim, Hejnał z Wieży Mariackiej, Wandy Chotomskiej Kareta z piernika. Przedszkolaki obejrzały albumy i zdjęcia z Krakowa, Torunia, Poznania oraz książki z origami. Czytając dzieciom, organizując zajęcia gimnazjaliści zachęcali przedszkolaków do spędzania czasu z książką. Udowadniali, że z książką nikt się nie nudzi, bo jest ona źródłem wiedzy i inspiracji.

Biblioteczny teatrzyk na Boże Narodzenie
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia mały aktyw biblioteczny przygotował przedstawienie pt. Zimowe niespodzianki. W rolę Pani Zimy wcieliła się Zosia Kowalczyk z klasy 3b. Śnieżynkami były: Natalia Jusza, Hania Józefiak, Weronika Karolak – z 3 b. Złotą Gwiazdkę zagrała Kinga Jopek, a Lodową Wróżkę Kinga Penkala – uczennice z 3 c. Adresatami spektaklu były przedszkolaki. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie, którego celem było przybliżenie bożonarodzeniowej symboliki.

Międzyszkolny Konkurs - Historia Świątecznego Drzewka
W ramach współpracy między biblioteką szkolną Zespołu Szkół w Piotrowie a Gminną Biblioteką Publiczną w Blizanowie zorganizowano po raz kolejny Międzyszkolny Konkurs - Historia Świątecznego Drzewka. Jego celem jest integracja dzieci i młodzieży z Gminy Blizanów, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.
Adresatami byli chętni uczniowie z klas czwartych. Ich zadaniem było wykonanie świątecznego drzewka oraz zgromadzenie informacji dotyczących symboliki świąt Bożego Narodzenia
Tegoroczna edycja miała uroczyste podsumowanie 7 grudnia, tradycyjnie w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Piotrowie. Jury w składzie: przewodnicząca - Paulina Wróblewska dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie oraz członkowie Urszula Camborini, Urszula Jasna-Raczyk było oczarowane estetyką prac, kreatywnością ich autorów i po długich naradach postanowiło przyznać równorzędne nagrody, które otrzymali:
- Maria Bryła, Hanna Szurek, Kacper Walczak, Jakub Witczak - SP Blizanów (opiekun Agnieszka Jurek),
- Justyna Figlak, Maja Dobosz, Julita Łuczak, Zofia Urbaniak, Aleksandra Danis, Izabela Bartczak, Patrycja Gajewska, Marta Wolna, Gabriela Janczak, Łukasz Migdalski - SP Piotrów.
Podziękowania za udział w konkursie odebrały: Klaudia Leśna, Maja Ślusarska, Natalia Sołtysińska, Aleksandra Nogaj.
Nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy uroczyście wręczyła Beata Wilczura-Nowak - wicedyrektor Zespołu Szkół w Piotrowie oraz Paulina Wróblewska - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie. Dyrektor Zespołu Szkół w Piotrowie Paweł Szkudlarek podziękował wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i pogratulował sukcesu.
Spotkanie prowadzili członkowie aktywu bibliotecznego: Kamila Kasprzak z klasy VI a i gimnazjalista Mikołaj Karolak z klasy III A. Świąteczny nastrój stworzyły piękne dekoracje oraz kolędy zagrane przez sympatyków biblioteki szkolnej: Kamilę Kasprzak na flecie, Gabrielę Wódkę i Marię Arshad na gitarze, Patrycję Gajewską na skrzypcach oraz Mikołaja Karolaka na trąbce. Na zakończenie wszyscy obejrzeli wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac.
 
Nowi czytelnicy
29 listopada do grona czytelników dołączyli uczniowie klasy pierwszej. Dzieci przyszły do biblioteki pod opieką wychowawczyni p. Iwony Cierniak. Specjalnie na tę okazję została przygotowana część artystyczna, w której wzięły udział trzecioklasistki: Zosia Kowalczyk, Weronika Karolak, Hania Józefiak, Natalia Jusza, Kinga Jopek i Kinga Penkala. Dziewczynki wystąpiły w strojach nawiązujących do znanych bajek. Podczas uroczystości najmłodsi uczniowie zapoznali się z zasadami traktowania książek, z regulaminem biblioteki. Pochwalili się swoją wiedzą rozwiązując zagadki literackie. Opowiadali o swoich domowych biblioteczkach, ulubionych bohaterach. Z powagą przyrzekali szanować książki i traktować je jak przyjaciół. Następnie zostali uroczyście pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej przez bibliotekarkę Urszulę Camborini. Po złożeniu odcisku paluszka na karcie bibliotecznej, każdy mógł wypożyczyć samodzielnie wybraną książkę. Pani dyrektor Beata Wilczura-Nowak pogratulowała wszystkim pierwszoklasistom i życzyła im wspaniałych przygód w świecie książek. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze, a jego głównym celem było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i wdrażanie do aktywnego korzystania z zasobów biblioteki szkolnej.
 
Dzień Pluszowego Misia - sześciolatki w bibliotece szkolnej
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia bibliotekę odwiedziły sześciolatki z wychowawczynią p. Agnieszką Zgorzelak. Dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione pluszaki, oczywiście dominowały misie. W bibliotece obejrzały wystawkę książek, których bohaterami są sympatyczne misie oraz groźne niedźwiedzie. Zapoznały się z zasadami wypożyczania książek z biblioteki szkolnej. Opowiadały o swoich ulubionych bajkach. Bibliotekarka przybliżyła dzieciom historię święta najpopularniejszej pluszowej zabawki, opowiedziała o polskim misiu - misiu Uszatku oraz przeczytała kilka jego przygód. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał kolorowankę przedstawiająca bohatera spotkania. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach. Najwięcej atrakcji i radości wzbudził ogromny, pluszowy miś, który od kilku lat jest maskotką szkolnej biblioteki.
 
Absolwentki naszej szkoły czytały przedszkolakom
Do bibliotecznej akcji głośnego czytania włączyła się Pani Małgorzata Kałużna z córką Anną. W grupie pięciolatków Panie przeczytały bajki o zwierzętach. Przygotowały również kolorowanki tematycznie związane z treścią utworów. Dzieci były zachwycone!
 
Uczniowie klasy 3a i 3c odwiedzili Urząd Pocztowy na ulicy Dworcowej w Kaliszu.
Dzięki uprzejmości Pana Naczelnika oraz pracowników poczty dzieci mogły obejrzeć pomieszczenia, w których odbywa się codzienna praca pocztowców. Prześledziły drogę listu od nadawcy do adresata. Wysłuchały pogadanki dotyczącej historii Poczty Polskiej. Nauczyły się prawidłowo adresować koperty.
Wizyta ta była zakończeniem lekcji bibliotecznej pt.”List jako źródło informacji”, którą przeprowadzono z okazji Międzynarodowego Tygodnia Pisania Listów. Nad jej właściwym przebiegiem czuwały: Urszula Camborini, Urszula Jasna –Raczyk, Marzanna Olszanowska.

Jesienne spotkanie z poezją
 21 października odbył się IV biblioteczno-klasowy wieczorek poetycki pt. Barwy jesieni. Wśród książek i jesiennej dekoracji uczniowie z klasy IV a i IV b czytali oraz recytowali wiersze o tematyce jesiennej polskich poetów. Zaprezentowali również swoje umiejętności wokalne i taneczne. Na widowni zasiedli rodzice, babcie i dziadkowie, rodzeństwo, dyrektor szkoły Paweł Szkudlarek, wicedyrektor Beata Wilczura-Nowak. Wśród zaproszonych gości była również Irena Karolak – była wicedyrektor i wieloletnia nauczycielka matematyki.
Spotkanie dostarczyło wszystkim wiele wzruszeń, radości i niezapomnianych chwil. Jego celem było zachęcanie do wspólnego, rodzinnego czytania, sięgania po książki w długie, jesienne wieczory, spędzania wolnych chwil wśród najbliższych.
Nad właściwym przebiegiem imprezy czuwały organizatorki: Urszula Camborini, Irena Chojak, Joanna Hetmanowska, Urszula Jasna-Raczyk.

Sienkiewiczowskie i Mickiewiczowskie czytanie w Piotrowie
Od września w bibliotece Zespołu Szkół w Piotrowie ruszyły działania kontynuujące Obchody Roku Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, która obejmowała krótką pogadankę o życiu i twórczości jubilata. Dzieci obejrzały również książki o Henryku Sienkiewiczu, jego zdjęcia oraz utwory. Głównym punktem spotkania było głośne czytanie – Pani wicedyrektor – Beata Wilczura – Nowak przeczytała pierwszoklasistom Sienkiewiczowską „Bajkę”. Rozmawiała z małymi słuchaczami na temat dobra, właściwego zachowania oraz zachęcała do odwiedzania szkolnej biblioteki i wypożyczania książek.
Na zakończenie ogłoszono konkurs na najpiękniejszą ilustrację do „Bajki”. Nad właściwym przebiegiem spotkania czuwały – bibliotekarka Urszula Camborini oraz wychowawczyni – Iwona Cierniak.
Jeden z wrześniowych dni, a mianowicie Dzień Dobrej Wiadomości, Dzień Marzyciela biblioteka ZS w Piotrowie uczyniła również Dniem Czytania „Pana Tadeusza”. Z tej okazji zorganizowano dla gimnazjalistów z klas III A i IIIB spotkanie z Panem Dyrektorem – Pawłem Szkudlarkiem, który z ogromnym entuzjazmem przeczytał uczniom fragment naszej epopei narodowej. Zachęcił tym samym do dalszego jej czytania. Zwrócił także uwagę na korzyści płynące z twórczego kontaktu z dziełem literackim.
Nad właściwym przebiegiem spotkania czuwały organizatorki: bibliotekarka Urszula Camborini oraz polonistki Jolanta Paszkowiak i Agnieszka Poniatowska.
Tą imprezą czytelniczą zainicjowano w bibliotece całoroczną akcję „głośnego czytania”, do której zapraszani są nauczyciele, rodzice oraz uczniowie, ciekawi ludzie z regionu.
A może Sienkiewiczowski Facebook...
 
Spotkanie poświęcone H. Sienkiewiczowi
W ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza gimnazjaliści z klasy III A Gimnazjum w Piotrowie otrzymali w ramach lekcji bibliotecznej jeszcze jedną niespodziankę – uczestniczyli w spotkaniu poświęconym życiu i twórczości jubilata, które prowadził zaproszony gość – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie – Pani Paulina Wróblewska. Prelegentka opowiedziała wiele ciekawostek z życia autora, zaprezentowała i omówiła najstarsze i najnowsze publikacje dotyczące pisarza – Noblisty.
Wśród uczniów wiele emocji wzbudziła próba założenia Henrykowi Sienkiewiczowi Facebooka. W ten oryginalny sposób młodzież poznała Sienkiewicza- jako studenta, podróżnika, reportera. Nie zabrakło również wspólnego czytania fragmentów Sienkiewiczowskich utworów. Zajęcia odbyły się w miłej i przyjaznej atmosferze, a nad ich właściwym przebiegiem czuwały organizatorki : polonistka i wychowawczyni Agnieszka Poniatowska i bibliotekarka Urszula Camborini. Spotkanie to stanowiło efekt wieloletniej międzybibliotecznej współpracy.

Z książką w świat zabawy - przedstawienie
Gimnazjalistki z aktywu bibliotecznego przygotowały dla przedszkolaków przedstawienie w oparciu o wiersz Jana Brzechwy Na straganie. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały warzywny teatrzyk. Z entuzjazmem nauczyły się utworu na pamięć. W trakcie zabawy i rozwiązywania tematycznych zagadek zapoznały się z zasadami zdrowego odżywiania.Spotkanie również miało na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i wdrażanie do uważnego słuchania.

Lekcja biblioteczna w 2b
Uczniowie klasy 2 b uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poświęconej legendom związanym z historią Polski. Dzieci wysłuchały tekst Władysława Ludwika Anczyca pt. Wiano świętej Kingi. W trakcie zajęć drugoklasiści poznali różne źródła informacji. Obejrzeli przewodniki turystyczne, albumy, atlasy, w których zwrócili szczególną uwagę na zdjęcia i ilustracje związane z kopalnią soli Wieliczka. Natomiast w książkach historycznych zobaczyli podobizny króla Bolesława Wstydliwego i świętej Kingi. Celem spotkania było wyrabianie nawyku czytania oraz zwrócenie uwagi na rolę książki w zdobywaniu wiedzy. Lekcja biblioteczna została przeprowadzona w ramach współpracy między bibliotekarką Urszulą Camborini a wychowawczynią klasy 2 b Jadwigą Piotrowską.

Biblioteczno-klasowy wieczorek poetycki
Uczniowie klasy 5a i 5b przygotowali wieczorek poetycki pt. ,,Różne oblicza miłości’’. Słowami poetów pragnęli podziękować kochanym Mamom i Tatom za ich miłość współczucie, troskę. Wśród dekoracji z róż i bluszczów recytowano i czytano wiersze polskich poetów. Nie zabrakło też muzyki i śpiewu. Zaprezentowane utwory skłoniły słuchaczy do refleksu nad uczuciami, które towarzyszą każdemu człowiekowi. Na widowni zasiedli Rodzice, Pan Dyrektor Szkoły Paweł Szkudlarek, Nauczyciele, Wychowawcy. Spotkanie dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu wzruszeń i niezapomnianych chwil. Nad właściwym przebiegiem imprezy czuwały organizatorki: Urszula Camborini, Irena Chojak, Jolanta Paszkowiak, Urszula Jasna-Raczyk, Sława Torbiarczyk.
 
Bicie rekordu Guinessa
W ramach bicia rekordu Guinessa dzieciom czytały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz bibliotekarka. Panie wystąpiły w strojach ludowych. Opowiadały o swojej pracy i zajęciach w Kole. Śpiewały razem z dziećmi Mali uczestnicy spotkania wysłuchali kilku bajeczek i wierszy, opowiadały o swoich ulubionych książkowych bohaterach, oglądali ilustracje i omawiali je. Wszyscy z radością włączyli się w akcję bicia rekordu wspólnego czytania.

Akcja „Głośnego Czytania” w bibliotece w Piotrowie
W naszej bibliotece przez cały rok szkolny organizowane są akcje zachęcające do czytania. Jedną z nich są Majowe Spotkania z Książką. W role lektorów wcielają się zaproszeni goście oraz pracownicy szkoły. W związku z obchodami 1050 rocznicy chrztu Polski czytano wiersze, baśnie i legendy związane z historią naszej Ojczyzny.
Dziennikarz kaliskiego Radia Centrum – p. Rafał Gajzler spotkał się z drugoklasistami i przeczytał im opowiadanie Anny Świrszczyńskiej pt. „O dzielnym Piaście”. Dzieci z klasy 1a, 1b, 1c wysłuchały legendę Czesława Janczarskiego pt. „O Lechu, Czechu i Rusie”, czytanej przez dyrektora Szkoły – p. Pawła Szkudlarka, a wicedyrektor – p. Irena Karolak przybliżyła trzecioklasistom tekst „O Świętym Wojciechu”. Natomiast – p. Monika Beczek – sekretarka szkoły – przeczytała pięciolatkom baśń „O orlim gnieździe”.
Do akcji głośnego czytania zawsze z entuzjazmem i zaangażowaniem włącza się wójt Gminy Blizanów – p . Sławomir Musioł. W tym roku dostojny gość spotkał się z czterolatkami. Przeczytał dzieciom bajeczkę pt. „O Piaście Kołodzieju” oraz wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Wójt wspólnie z dziećmi recytował utwór. Na zakończenie spotkania podarował każdemu przedszkolakowi kolorową książkę.
Uczniowie klasy 1 b gościli dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie – p. Paulinę Wróblewską, która przeczytała dzieciom teksty związane z Dniem Matki.
Tegoroczne Majowe Spotkania z Książką przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci miały okazje wysłuchać wielu interesujących utworów, porozmawiać z lektorami o ich pracy, zainteresowaniach, a także zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie i wokalne w części artystycznej przygotowanej na zakończenie głośnego czytania.

Nasza biblioteka od wielu lat współpracuje z MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu
Nasza biblioteka od wielu lat współpracuje z MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu. Uczniowie uczestniczą w lekcjach bibliotecznych organizowanych na terenie poszczególnych filii. 7 czerwca szóstoklasiści odwiedzili Filię nr 9.Pani Joanna Mąkosza kierownik placówki przygotowała prelekcję dotyczącą życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. W niezwykle ciekawy sposób opowiedziała o utworach będących w kanonie lektur szkolnych, inspirując uczniów do ich przeczytania.  Młodzież miała okazję obejrzeć wystawę książek obejmujących biografię pisarza oraz jego dzieła. Chętne osoby mogły wziąć udział w konkursach i biblioteczno-literackich zagadkach. Uczniowie przebywali pod opieką wychowawczyńUrszuli Jasnej – Raczyk Joanny Hetmanowskiej i bibliotekarki Urszuli Camborini.

Dbamy o zdrowie i urodę w Zespole Szkół w Piotrowie
W mijającym roku uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjaliści z Piotrowa w ramach lekcji z wychowawcą wysłuchali prelekcji dwóch gości bibliotecznych- spotkali się z dietetykiem p. Karoliną Wardęgą oraz z kosmetologiem p. Joanną Przybył, dotyczących zdrowej żywności, właściwych nawyków żywieniowych oraz umiejętnej dbałości o cerę, skórę, piękny, estetyczny wygląd.
Prelekcje odbywały się w ramach ogólnopolskiej akcji „Uwaga nadwaga”. Pani dietetyk omówiła szczegółowo zasady racjonalnego żywienia, a także błędy żywieniowe, które prowadzą do niewłaściwej wagi, a w konsekwencji do wielu groźnych chorób. Prelegentka zwracała uwagę na właściwy dobór produktów żywnościowych – tzw. piramidę żywieniową, dostarczanie organizmowi witamin i składników mineralnych. Ponadto podkreślała, iż duże znaczenie dla zdrowia każdego człowieka ma wykształcenie prawidłowych nawyków żywieniowych. Natomiast niedobory składników odżywczych mogą być powodem kłopotów szkolnych i zdrowotnych.
Również p. kosmetolog zwracała uwagę gimnazjalistom na rolę właściwego odżywiania, które ma podstawowe znaczenie przy utrzymywaniu zdrowego wyglądu i zachowywaniu estetycznej, pięknej cery. Promowała zdrowy styl życia, nawiązywała do zbilansowanego odżywiania, prawidłowej aktywności fizycznej i świadomości zagrożeń środowiska zewnętrznego- oto najważniejsze aspekty dynamizmu rozwoju kosmetologii. Szeroki wachlarz sposobów mających na celu utrzymanie zdrowej i ładnie – estetycznie wyglądającej skóry twarzy – pielęgnacyjna, upiększająca, lecznicza i tzw. zabiegi specjalne.
Pani wskazywała na redukcję różnych defektów skórnych – typu przebarwienia, blizny, zmiany potrądzikowe; poprawę kondycji skóry- szeroko pojętą jej regenerację, dokonywała bowiem wyraźnego rozróżnienia na suchą, łojotokową, wrażliwą, tłustą.
Zwracała uwagę na leczenie schorzeń skórnych, np.: trądzik, łojotokowe i atopowe zapalenie skóry. Podkreślała, że podstawę stanowi dietetyka, to, czy często pozwalamy sobie na fast foody, ostre przyprawy, czy ogromne ilości pochłanianych niejednokrotnie słodyczy –tzw. pustych kalorii, po to, by zastąpić je warzywami, owocami, jogurtami naturalnymi, kefirami.
Zdradzała proste, domowe sposoby wykorzystania odżywczych maseczek np. z ogórka, z rumianku. Podpowiadała, jak najłatwiej dbać o oczyszczenie poprzez odpowiedni i umiejętny dobór stosowanych preparatów: toników ziołowych, peelingów, skrubów, a nawet zwykłej wody z mydłem, leczniczego tzw. białego jelenia, produktu z czasów naszych babć, obecnie przechodzącego swoją młodość, szeroko polecanego i rekomendowanego.
Cykl spotkań ze specjalistkami w dziedzinie zdrowia i urody pomógł znacząco i wzbudził wśród młodzieży refleksję, jak można i warto prostym nakładem pięknie wyglądać i zdrowo żyć. Pomysłodawcą zajęć w ramach szkolnego programu profilaktycznego była bibliotekarka p. Urszula Camborini przy współpracy z wychowawcami.

Obchody Roku Henryka Sienkiewicza w naszej bibliotece
W ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza w naszej bibliotece został zorganizowany cykl  pogadanek dotyczących życia i twórczości tego pisarza. Pani Mariola Śmiecińska bibliotekarka z kaliskiej Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego  przygotowała prezentację dotyczącą ciekawostek z życia autora Krzyżaków, jego utworów oraz ich ekranizacji. Zaprezentowała historyczne wydania sienkiewiczowskich dzieł. Przybliżyła sylwetkę pisarza oraz jego literacki dorobek.
W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas czwartych, szóstych oraz gimnazjaliści z II A. Kolejne  obchody związane z Rokiem Henryka Sienkiewicza planowane są w nowym roku szkolnym.
 
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2 kwietnia od 1967 r. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W tym dniu ruszyła biblioteczna akcja głośnego czytania, w której uczestniczą zaproszeni goście. Tradycyjnie, dyrekcja szkoły rozpoczyna ten cykl spotkań. W tym roku już 1 kwietnia dyrektor Paweł Szkudlarek czytał czterolatkom wiersze tematycznie związane z Prima Aprilis. 
Wicedyrektor Irena Karolak przeczytała pięciolatkom baśnie H. Ch. Andersena, tym samym nawiązując do rocznicy urodzin pisarza. 

Spotkanie z Joanną Marią Chmielewską
7 kwietnia reprezentanci klas 4a, 4b, 5a, 5b, 6a, 6b wyjechali do Zespołu Szkół w Blizanowie na spotkanie z pisarką Joanną Marią Chmielewską. Autorka książek dla dzieci i młodzieży przyjechała na zaproszenie dyrekcji Gminnej  Biblioteki Publicznej w Blizanowie. Joanna M. Chmielewska opowiedziała o swojej twórczości, literackich inspiracjach, etapach powstawania książki oraz zaprezentowała kilka swoich utworów. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Opiekę nad uczniami sprawowały p. Urszula Camborini i p. Urszula Jasna-Raczyk.

Świąteczne przygotowania 4-latków
Wielkanoc tuż tuż... z tej okazji dzieci z grupy 4-latków wzięły udział w zajęciach zorganizowanych przez Panią Urszulę Camborini o tematyce świątecznej. Podczas zajęć wykonały piękne zajączki, wysłuchały ciekawego opowiadania oraz odwiedziły bibliotekę szkolną w której podziwiały dekoracje świąteczne.

Dnia 16.02. 2016 grupa 4 i 5-latków spotkała się z Paniami ze Stowarzyszenia Help Animals
Dnia 16.02. 2016 grupa 4 i 5-latków spotkała się z Paniami ze Stowarzyszenia Help Animals. Spotkanie zorganizowane przez wychowawczynię grupy 4-latków - Magdalenę Nita we współpracy z Panią Urszulą Camborini miało charakter pogadanki na temat opieki nad zwierzętami, pracy wykonywanej przez Panie w Stowarzyszeniu oraz adopcji zwierząt ze schroniska. Paniom towarzyszyły dwie śliczne suczki, które niedawno trafiły do schroniska. Dzieci były zachwycone spotkaniem, zadawały wiele pytań oraz wykazały się wiedzą na temat zwierząt. Na ręce Pań trafiły przyniesione przez dzieci karmy dla psów i kotów. 

Biblioteczny Międzyszkolny Konkurs pt. Historia Świątecznego Drzewka
11 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu pt. Historia Świątecznego Drzewka zorganizowanego wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Blizanowie. Tegoroczne zmagania przebiegały dwutorowo. Uczniowie klas IV i V mieli za zadanie wykonanie ozdoby świątecznej dowolną techniką i w dowolnym formacie. Natomiast zmagania gimnazjalistów z klas I i II polegały na przygotowaniu prezentacji multimedialnej adresowanej do przedszkolaków oraz uczniów klas I-III szkoły podstawowej.  Jury w składzie: przewodnicząca - Paulina Wróblewska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie oraz członkowie: Urszula Camborini, Joanna Hetmanowska, Urszula Jasna-Raczyk i Agnieszka Poniatowska przyznało nagrody w konkursie plastycznym reprezentantkom z klas IV: Mai Wychorskiej (Szkoła Podstawowa w Blizanowie) Aleksandrze Stanoch i Nikoli Wencławek (Szkoła Podstawowa w Piotrowie) oraz z klas V: Katarzynie Bryła i Idze Flejszman z Blizanowa, Marii Arshad i Julii Gromadzie z Piotrowa. Natomiast w konkursie multimedialnym nagrodzono gimnazjalistów z Piotrowa: Larissę Biernacki, Martę Wiśniewską, Jakuba Kuczyńskiego I Mikołaja Karolaka. Spotkanie prowadzili szóstoklasiści: Julia Żórawicz i Bartosz Balcerzyk. W świąteczny nastrój wprowadziły uczestników i gości piękne dekoracje i  kolędy zagrane przez miłośników biblioteki: Kamilę Kasprzak na flecie, Gabrysię Wódkę na gitarze oraz Mikołaja Karolaka na trąbce.  Na zakończenie wszyscy mogli obejrzeć prezentację nagrodzoną w pierwszej  edycji konkursu (rok 2009) autorstwa Dawida Dobrowolskiego z Gimnazjum w Blizanowie. Laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez organizatorów.          

Help Animals wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki
Od lat, w grudniu, na zakończenie bibliotecznej akcji zbiórki karmy pod hasłem Miej serce, pomóż im przetrwać zimę, gościmy przedstawicieli kaliskiego Stowarzyszenia Help Animals. Spotkania mają na celu uzmysłowić dzieciom, że psy, koty nie są zabawkami, a małe puchate szczeniaczki i kociaki to nie prezent pod choinkę.  W tym roku uczniowie klas I wysłuchali pogadanki dotyczącej właściwego traktowania czworonogów i odpowiedniego dbania o własne bezpieczeństwo w kontakcie z obcymi zwierzętami. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem. Zadawały liczne pytania dotyczące opieki nad zwierzętami, opowiadały o swoich pupilach. Najwięcej emocji wzbudził czworonożny gość – niezwykle łagodna suka Afra, która potrafi nie tylko cierpliwie znosić pieszczoty dzieci, ale nawet opiekować się kociętami.

11 grudnia uczniowie klasy III byli na lekcji bibliotecznej w kaliskiej Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego
W ramach międzybibliotecznej współpracy, 11 grudnia uczniowie klasy III byli na lekcji bibliotecznej w kaliskiej Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego. Dzieci poznały regulamin wypożyczalni i czytelni.  Zdobyły informacje o zbiorach i ofercie książnicy. Uczyły się posługiwać katalogiem elektronicznym. Obejrzały wystawę poświęconą tradycjom bożonarodzeniowym. Z dużym zainteresowaniem oglądały ekspozycje poświęcone exlibrisom – książkowym znakom własności. Najwięcej emocji wzbudził dział zbiorów specjalnych, a w nim zgromadzone: starodruki, dawne fotografie, zdjęcia, banknoty, mapy, przeźrocza, płyty winylowe i niezwykle efektowna wystawa pt. Szkolnej ławy czar, na której prezentowano zeszyty, podręczniki, przybory szkolne z minionych lat. Nad właściwym przebiegiem wyjazdu czuwały: Urszula Camborini, Beata Didyk, Urszula Jasna-Raczyk oraz Małgorzata Skórzewska.  

Zajęcia w bibliotece
W bibliotece, przed Świętami Bożego Narodzenia robimy świąteczne dekoracje.

Dzień Pluszowego Misia

Pierwszy dzień jesieni

Nowi czytelnicy w bibliotece
Z okazji Dnia Postaci z Bajek w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy Ia. W obecności pani dyrektor Ireny Karolak i wychowawczyni Iwony Cierniak pierwszoklasiści rozwiązywali zagadki tematyczne, dzielili się swoją wiedzą dotyczącą biblioteki i książek. Dzieci wysłuchały również tekstów literackich przygotowanych przez aktyw biblioteczny, czyli: Natalię Sołtysińską, Olgę Paszkowską, Hannę Kobyłkę i Kubę Fludera z klasy III. Na tej uroczystości trzeciokasiści wystąpili w pięknych, bajkowych strojach. Po złożeniu przysięgi bibliotekarka – Urszula Camborini dokonała uroczystego pasowania. Następnie nowi czytelnicy złożyli odcisk palca na swojej karcie czytelnika i wypożyczyli pierwszą książkę. Na zakończenie każdy pierwszak otrzymał pamiątkową zakładkę do książki.  

Październikowe głośne czytanie 
Dnia 9.10.2015 r. uczniowie klasy 2 b szkoły podstawowej mieli okazję poznać panią Magdalenę Spychalską – kurator sądową i kaliską radną. Niecodzienny gość spotkał się z uczniami w ramach bibliotecznej akcji głośnego czytania. Pani Magdalena przeczytała dzieciom opowiadanie Lucyny Krzemienieckiej pt. „Leśne rachuneczki”. Rozmawiała także o korzyściach płynących z czytania książek. Nad właściwym przebiegiem spotkania czuwała organizatorka p. Urszula Camborini.

Zajęcia w bibliotece - grupa 4-latków
Dnia 07.10.2015 r. dzieci z grupy 4-latków uczestniczyły w zajęciach w bibliotece szkolnej. Zajęcia prowadziła p. Urszula Camborini. Dzieci dowiedziały się jak funkcjonuje biblioteka, co można w niej wypożyczyć oraz jak należy się zachowywać.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września w bibliotece odbył się cykl spotkań z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Co roku dyrekcja, nauczyciele, zaproszeni goście chętnie czytają naszym przedszkolakom oraz uczniom klas młodszych. W tym roku  czterolatkom czytała p. Monika Beczek, sekretarz szkoły, a pięciolatkom nasza absolwentka - Marta Nowak. Wicedyrektor Irena Karolak wprowadziła w świat poezji dziecięcej uczniów z klasy I a. Nietypowe spotkanie odbyło się w klasie II a. Drugoklasiści po wysłuchaniu tekstu czytanego przez dyrektora Pawła Szkudlarka zamienili się w lektorów i przeczytali gościowi opowiadanie Justyny Bednarek pt. Pan Mikołaj i lew oraz wiersz Józefa Czechowicza Jesień
Czas spędzony na głośnym czytaniu przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze. Uczestnicy opowiadali o swoich ulubionych książkach i ich bohaterach, dzielili się uwagami i refleksami dotyczącymi wysłuchanych utworów Heleny Bechlerowej, Ludwika Jerzego Kerna, Hanny Rokosz. Zgodnie z tradycją, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania rozpoczął całoroczną akcję głośnego czytania.

Sześciolatki pod opieką wychowawczyni Jadwigi Piotrowskiej odwiedziły bibliotekę szkolną.
Dzieci zapoznały się z obowiązującymi w niej zasadami, regulaminem wypożyczeń. Z zainteresowaniem oglądały kolorowe książki. Rozmawiały o korzyściach płynących z czytania, opowiadały o  swoich ulubionych postaciach literackich. 
 
15 czerwca z uczniami klasy I b spotkał się Wójt Gminy Blizanów – Sławomir Musioł.
W bibliotece przez cały rok szkolny organizowane są akcje promujące książkę i kształtujące kulturę czytelniczą. Jedną z nich jest głośne czytanie. Uczestniczą w tym przedsięwzięciu zaproszeni goście, uczniowie oraz przedszkolaki. 15 czerwca z uczniami klasy I b spotkał się Wójt Gminy Blizanów – Sławomir Musioł. Dostojny gość przeczytał pierwszakom wiersze Juliana Tuwima. Dzieci z uwagą i uśmiechem wysłuchały utworów: O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci, Słoń Trąbalski, Bambo, Rzepka, Dwa Michały, Idzie Grześ, Zosia Samosia, Okulary.Natomiast Lokomotywa wzbudziła tak duży entuzjazm, że wszyscy ją recytowali. Podczas spotkania uczniowie nie tylko słuchali, ale zadawali pytania dotyczące pracy wójta. Pytali gościa o jego plany, marzenia, zainteresowania. Wójt rozmawiał z dziećmi na temat książek i nadchodzących wakacji. Zachęcał do spędzania wolnego czasu również na czytaniu. Na zakończenie Sławomir Musioł ofiarował każdemu pierwszakowi piękną książkę i poczęstował słodyczami. Wójt przekazał również do szkolnej biblioteki kolorowe, bogato ilustrowane egzemplarze baśni dla najmłodszych czytelników. Dzieci podziękowały brawami oraz własnoręcznie wykonaną laurką. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Po lekcjach, w bibliotece pierwszaki z zapałem czytały otrzymane książki. Nad właściwym przebiegiem imprezy czuwała bibliotekarka Urszula Camborini i Grażyna Nita wychowawczyni I b.

11 czerwca 2015 r. uczniowie klasy 2 byli na lekcji bibliotecznej w Filii nr 7 MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu.
Celem wizyty było poznanie biblioteki publicznej, propagowanie książek oraz wyrabianie kultury czytelniczej. Dzieci zaznajomiły się z zasadami zapisu do grona czytelników, korzystania z księgozbioru, a także posługiwania się katalogiem elektronicznym. W trakcie spotkania p. Aneta Lipińska, kierownik Filii 7, przeczytała „Teatralki” Kaliny Jerzykowskiej. Tekst nawiązywał do zbliżających się wakacji oraz zachęcał do spędzania wolnego czasu z książką. Następnie drugoklasiści wykonali „wakacyjne” zakładki. Uczniowie z zainteresowaniem spacerowali po czytelni i wypożyczalni. Wszyscy byli zachwyceni pałacem - siedzibą książnicy. Wizyta w bibliotece zakończyła się wspólną przechadzką po przypałacowym parku.
Nad właściwym przebiegiem wycieczki czuwała bibliotekarka Urszula Camborini oraz wychowawczyni klasy 2 Beata Didyk. 

Maj w bibliotece
Tegoroczny maj, wzorem lat ubiegłych, minął pod hasłem Majowe Spotkania z Książką. Akcję rozpoczęła dyrekcja szkoły. Dyrektor, Paweł Szkudlarek, spotkał się z uczniami klasy I a, którym  przeczytał fragment książki Anny Onichimowskiej pt. Duch starej kamienicy.
Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały tekstu, a następnie zilustrowały przygody sympatycznego Maćka. Wszystkie prace trafiły na wystawkę w szkolnej bibliotece. Powieść wzbudziła wielkie zainteresowanie i na kolejnych zajęciach wychowawczyni – Ewa Wódka przeczytała pierwszakom wszystkie perypetie mieszkańca starej kamienicy.
Wicedyrektor, Irena Karolak, spotkała się z pięciolatkami, którym przybliżyła kilka opowiadań Joanny Papuzińskiej ze zbioru pt. Nasza mama czarodziejka. W podziękowaniu przedszkolaki pod kierunkiem wychowawczyni Żanety Niemiec przygotowały dla niecodziennego gościa artystyczne podziękowanie. Zaprezentowały układ taneczny i zaśpiewały. Na zakończenie wszyscy „uwalniali pychę” w zabawie z bańkami mydlanymi.
Uczniowie klasy I c wraz z wychowawczynią Marzanną Olszanowską gościli Paulinę Wróblewską – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie. Pani Paulina przeczytała fragmenty książek, które przywiozła ze swojej książnicy. Rozmawiała ze słuchaczami o bohaterach dziecięcych lektur. Opowiedziała o pracy w bibliotece publicznej i zachęcała do korzystania z księgozbioru. Pierwszaki podziękowały za spotkanie recytując ulubione wiersze z twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
Majowe Spotkania z Książką przebiegły w miłej, serdecznej atmosferze. Goście opowiadali o swojej pracy, zainteresowaniach, odpowiadali na liczne pytania, a przede wszystkim zachęcali do spędzania wolnego czasu z książką. Wielokrotnie podkreślali, że czytanie to świetny sposób w walce z nudą. Nad właściwym przebiegiem akcji czuwała bibliotekarka Urszula Camborini.

Spotkanie z Martą Fox 
6 maja 2015 r. w Gimnazjum w Blizanowie odbyło się spotkanie z pisarką, poetką, eseistką Martą Fox. W tym wydarzeniu brało udział 20 gimnazjalistów z naszej szkoły pod opieką bibliotekarki Urszuli Camborini. Marta Fox przyjechała na zaproszenie p. Pauliny Wróblewskiej - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie. Pisarka opowiedziała o sobie, o pracy pisarskiej. Zaprezentowała kilka książek oraz przeczytała wiersze swojego autorstwa. Uczniowie naszej szkoły wykazali się szczególną odwagą, gdy przyszedł czas zadawania pytań. Weronika z klasy III przerwała niezręczną ciszę, precyzując pierwsze pytanie, które zapoczątkowało całą ich serię. Spotkanie przebiegło w miłej, serdecznej atmosferze. Każdy będzie o nim długo pamiętał. Uczestnicy są wdzięczni p. Paulinie Wróblewskiej za zaproszenie i możliwość poznania Marty Fox.  

Konkurs biblioteczny w Piotrowie o Św. Janie Pawle II
27 kwietnia 2015 roku z okazji I rocznicy kanonizacji Jana Pawła II odbyło się podsumowanie konkursu pt. Święty Jan Paweł II jako wzorzec do naśladowania.
Celem tego przedsięwzięcia było upowszechnianie i pogłębianie wiedzy na temat życia i nauczania Jana Pawła II oraz umiejętne wyszukiwanie i selekcja informacji z różnych źródeł.
Organizatorkami były: Beata Grabowska nauczycielka religii oraz bibliotekarka Urszula Camborini.
Lista nagrodzonych:
Klasa IV a: Gabriel Bartosik, Julia Gromada, Kamil Nogaj, Julia Rajca, Magdalena Sołtysińska
Klasa IV b: Marcel Karolak, Dominik Krawczyk,
Klasa V b: Aleksandra Chojnacka, Kinga Mak, Kinga Nyszkiewicz, Mateusz Olszak, Gabriela Pawlak, Róża Skwarek, Roksana Tomczyk, Julia Żórawicz.
Klasa VI a: Weronika Pawlak

14 stycznia b.r. odbyło się uroczyste podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Multimedialnego pt. Historia Świątecznego Drzewka.
To przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez bibliotekarkę Urszulę Camborini i polonistkę Agnieszkę Poniatowską. Konkurs skierowany był do gimnazjalistów ze szkół Gminy Blizanów. Celem było nie tylko propagowanie , pogłębianie wiedzy dotyczącej historii bożonarodzeniowych tradycji, umiejętne korzystanie z różnych źródeł informacji, ale przede wszystkim uzyskanie interesujących prezentacji multimedialnych dla przedszkolaków i uczniów klas młodszych. Dyrektor Irena Karolak serdecznie powitała wszystkich uczestników spotkania . Podziękowała młodzieży za sumienną pracę, kreatywność i zaangażowanie.  Imprezę prowadzili gimnazjaliści: Hubert Sieradzki, Wiktor Chojnacki oraz Gracjan Karolak. Jury w składzie : Paulina Wróblewska dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie i Joanna Górska dyrektor GOK-u w Zbiersku wyłoniło i nagrodziło zwycięzców.
I miejsce – Hubert Sieradzki; Gimnazjum w Piotrowie
II miejsce - Michał Kuczyński i Paweł Bugaj; Gimnazjum w Piotrowie
III miejsce -  Izabela Włodkowska; Gimnazjum w Jankowie Pierwszym
Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez organizatora.
Na zakończenie wszyscy otrzymali żurawie – symbol szczęścia, które wykonane zostały przez uczniów należących do bibliotecznego kółka orgiami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze wśród pięknie udekorowanych choinek.

Dzień Pluszowego Misia
25 listopada to wspaniały dzień dla każdego miłośnika pluszowych misiów. W tym dniu najmłodsi czytelnicy w towarzystwie pluszaków świetnie się bawią w szkolnej bibliotece ZS w Piotrowie. Rozwiązują rebusy i zagadki, słuchają czytanych przez bibliotekarkę przygód Misia Uszatka, czytają wiersze o misiach oglądają wystawę książek, w których bohaterami są misie i niedźwiedzie, korzystają z zasobów Internetu tematycznie związanych z misiami i niedźwiedziami. Święto Pluszowego Misia jest wspaniałą okazją do promocji biblioteki i czytelnictwa.
 
PASOWANIE NA CZYTELNIKA uczniów klas 1 SP
W bibliotece Zespołu Szkół w Piotrowie do tradycji należy uroczystość przeznaczona tylko dla uczniów klas I – jest to oczywiście Pasowanie na czytelnika. W tym roku impreza ta miała nietypowy przebieg, gdyż trwała przez trzy listopadowe dni. Każdy dzień przeznaczony był dla poszczególnej klasy, czyli dla klasy Ia, Ib, Ic. Pierwszaki przybyły do biblioteki pod opieką swoich wychowawczyń, Ia z Ewą Wódką, Ib z Grażyną Nitą, Ic z Marzanną Olszanowską, a tu czekały na nich liczne niespodzianki. Wśród książek i pluszowych zabawek nawiązujących do bohaterów z dziecięcych baśni i opowiadań wszyscy chętnie rozwiązywali zagadki literackie oraz tematycznie związane z biblioteką.  Pierwszaki wysłuchały również wierszy o książkach i bibliotece. Część artystyczno-konkursową, pod kierunkiem bibliotekarki Urszuli Camborini, poprowadziły w pięknych, bajkowych strojach dziewczynki z Małego aktywu bibliotecznego: Natalia Sołtysińska, Anna Cozaś, Aleksandra Stanoch, Malwina Janiak, Olga Paszkowska.  Rozwiązując rebusy i zagadki, odpowiadając na pytania uczniowie wykazali się dużą wiedzą o zasadach korzystania z biblioteki, właściwego obchodzenia się z książką.  Po tym „egzaminie” i złożeniu uroczystej przysięgi, w obecności dyrektor szkoły Ireny Karolak, pierwszaki zostały pasowane na czytelników. Pasowanie poprzedzone było cyklem lekcji bibliotecznych, na których dzieci poznały zasady działania biblioteki, korzystania z jej zbiorów, zapoznały się z budowę książki. Tego typu spotkania miały na celu przygotowanie najmłodszych czytelników do samodzielnego i swobodnego poruszania się wśród książek zgromadzonych w szkolnej bibliotece. 

Pięciolatki po raz pierwszy w bibliotece
27 października pięciolatki pod opieką wychowawczyni Żanety Niemiec po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę szkolną. Dzieci zapoznały się z obowiązującymi w niej zasadami, regulaminem dla najmłodszych czytelników. Z zainteresowaniem oglądały kolorowe książki zgromadzone w kąciku czytelniczym. Rozmawiały o korzyściach płynących z czytania książek, opowiadały o swoich ulubionych literackich bohaterach. Urszula Camborini opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy, o zasadach funkcjonowania biblioteki szkolnej, a na zakończenie przeczytała wybraną przez dzieci baśń o „Jasiu i Małgosi”. Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze.
Celem wizyt przedszkolaków w bibliotece szkolnej jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz promowanie biblioteki wśród najmłodszych. 

Biblioteczne spotkanie z policjantką
W bibliotece szkolnej dzieci miały okazję spotkać się z sierż. Agnieszką Olejnik – Muchą. Policjantka przypomniała o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, przechodzenia przez jezdnię w miejscach dozwolonych, zachęcała do noszenia odblasków. Przestrzegała przed nadmierną ufnością w stosunku do nieznanych osób. Dzieci z dużym zaangażowaniem rozmawiały na temat dbania o własne bezpieczeństwo nie tylko w miejscach publicznych. Na zakończenie wysłuchały opowiadania Marii Terlikowskiej „ Draka o drogowych znakach”, czytanego przez funkcjonariuszkę. 

WIECZOREK POETYCKI "Barwy jesieni"
W Szkole Podstawowej w Piotrowie odbył się wieczorek poetycki Barwy jesieni. Wśród jesiennej dekoracji, przy blasku świec, uczniowie klas V czytali zaproszonym gościom poezję polskich poetów oraz fragmenty prozy światowej opisujące piękno i niepowtarzalność jesiennej aury.
Przybyłych,  powitano nastrojową piosenką pt. Jesień już blisko. Mikołaj Nowacki zagrał na wiolonczeli Etiudę Sebastiana Lee. Na widowni zasiedli rodzice, dyrektor szkoły Paweł Szkudlarek, wicedyrektor Irena Karolakoraz przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz dzieci i młodzieży Fantazja Paweł Pawlak. Spotkanie to dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu wzruszeń i niezapomnianych chwil. Celem tego przedsięwzięcia było zachęcanie do wspólnego czytania, a także podkreślenie, że książka jest wspaniałym przyjacielem na długie jesienne wieczory. Nad właściwym przebiegiem imprezy czuwały wychowawczynie:  Joanna Hetmanowska, Urszula Jasna-Raczyk, nauczycielka języka polskiego Agnieszka Poniatowska  oraz pomysłodawczyni spotkania Urszula Camborini. Oprawę muzyczną przygotował  Jarosław Lis.
  
Zespół Szkół w Piotrowie©2018, All Rights Reserved